Otrzymałeś nieruchomość w spadku? Jesteś jednym z wielu spadkobierców? Potrzebujesz pomocy w określeniu wartości lokalu? Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega rzetelna wycena do testamentu oraz jak wycenić nieruchomość w postępowaniu spadkowym.
Na czym polega wycena nieruchomości do postępowania spadkowego?
Wraz z otwarciem spadku, spadkobiercy łącznie przechodzą w posiadanie całego majątku spadkowego. Często dziedziczenie spadku przypada kilku osobom, które zyskują określony udział w majątku spadkowym, co sprawia, że każdy z nich staje się współwłaścicielem całego dziedzictwa. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, a spadkobiercy nie zgadzają się co do podziału tej nieruchomości, to zazwyczaj oznacza to, że konieczne będzie oszacowanie jej wartości. Spadkobiercy muszą bowiem otrzymać równowartość udziału, jaki odziedziczyli po zmarłym. W przypadku ewentualnych różnic w wartości nieruchomości, te różnice wyrównuje się poprzez dodatkowe płatności w pieniądzu. Wycena wpływa na podział spadku, sprzedaż i kwestie podatkowe. Sądy często korzystają z pomocy biegłych rzeczoznawców majątkowych, aby uzyskać obiektywną wycenę zgodną z rynkowymi realiami. Procedura dziedziczenia wymaga znajomości przepisów prawnych. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług specjalistów do wyceny nieruchomości, uwzględniających jej stan, ceny rynkowe oraz inne istotne czynniki. Ostateczna wartość dziedziczonej nieruchomości jest ustalana po odliczeniu długów i innych zobowiązań spadkowych.
Chcesz wycenić nieruchomość do spadku? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać.
Spadek – jak wycenić nieruchomość?
Sprawy spadkowe często wiążą się z wieloma wyzwaniami i trudnościami. Spadkobiercy muszą być zgodni co do wartości, aby można było dokonać podziału majątku. Aby sprawiedliwie podzielić spadek między spadkobierców, należy określić rzeczywistą wartość nieruchomości. W tym celu warto zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego, który swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie wyceny nieruchomości, pomoże w uczciwym podziale majątku.
W postępowaniach spadkowych rozliczenia różnego rodzaju powstają w momencie, gdy spadkobierca wchodzi w posiadanie spadku. Moment ten jest równoznaczny z datą śmierci spadkodawcy. Często również zdarza się, że od czasu śmierci spadkodawcy do momentu podziału spadku upływa długi okres czasu. W tym czasie może zmienić się stan nieruchomości, a ceny rynkowe mogą fluktuować.
Zgodnie z powyższym stan nieruchomości uwzględnia się z według chwili otwarcia spadku (zgodnie z art. 924 k. c. oraz utrwalonym orzecznictwem), czyli z dnia śmierci spadkodawcy, zaś wartość – według aktualnych cen obowiązujących w dniu wydania orzeczenia (z chwili dokonywania działu). Często w toku postępowania trzeba więc odtworzyć stan nieruchomości z wielu lat wstecz. Do tego celu wykorzystuje się zeznania świadków, dokumentację fotograficzną oraz inne dowody potwierdzające nakłady i inwestycje związane z nieruchomością.
Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku szacowania wartości dla potrzeb podatku od spadków. Poziom cen jest ustalany na dzień powstania obowiązku podatkowego, co zgodnie z ustawą od spadków i darowizn odpowiada chwili przyjęcia spadku. Stan nieruchomości zaś określany jest na dzień nabycia spadku.
Spadek – czy o tym wiedziałeś?
- Dziedziczenie w spadku może odbywać się na podstawie testamentu lub ustawowych przepisów dziedziczenia, gdy zmarły nie sporządził testamentu.
- Należy jak najszybciej rozwiązać kwestię podziału masy spadkowej, ponieważ gdy krąg spadkobierców się poszerzy, proces podziału może się znacznie wydłużyć.
- Dzień otwarcia spadku to data śmierci spadkodawcy. Sporządza się spis inwentarza na podstawie oświadczeń spadkobierców, aby ustalić skład i stan spadku na dzień otwarcia.
- Tylko po otrzymaniu notarialnego poświadczenia dziedziczenia lub przeprowadzeniu postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, możliwe jest przeprowadzenie działu spadku.
- Można wyróżnić dwa sposoby przeprowadzenia działu spadku: umowny (istnieje zgodna wola spadkobierców zarówno co do dokonania działu spadku jak i sposobu jego dokonania) oraz sądowy (dokonywany w sytuacji, kiedy zgodnej woli spadkobierców brak).
- Do wyceny przy dziale spadku wykorzystuje się wartość rynkową nieruchomości.
- Spadkobierca deklaruje wartość nieruchomości, która powinna być zgodna z warunkami rynkowymi.
Wycena dla potrzeb postępowania spadkowego – rzeczoznawca majątkowy
Niedawno zgłosiła się do mnie wdowa, która odziedziczyła po zmarłym mężu nieruchomość zapisaną w testamencie. Kobieta chciała uzyskać rzetelną wycenę, ponieważ wartość nieruchomości będzie istotna, gdy dzieci upomną się o przysługujący im zachowek. Czy znalazłeś się w podobnej sytuacji?
Wdowie zależało na współpracy z rzeczoznawcą wpisanym na listę biegłych sądowych, ponieważ w przypadku konfliktu, sprawa może zostać skierowana do sądu. Poszukiwała więc osoby, która ma doświadczenie w sprawach spadkowych prowadzonych na zlecenie sądu. Aby wycenić nieruchomość do spadku, konieczne jest zachowanie obiektywizmu i odzwierciedlenie aktualnych warunków na rynku.
Wycena w postępowaniu spadkowym – jak znaleźć rzeczoznawcę?
Szukasz rzeczoznawcy majątkowego w Warszawie? Potrzebujesz pomocy w rzetelnej wycenie nieruchomości w prawach spadkowych? Gdy wartość nieruchomości jest przedmiotem sporu lub decyzji sądu, ekspertyza rzeczoznawcy sądowego ma większy autorytet. Sąd zazwyczaj uznaje wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę wpisanego na listę biegłych za bardziej wiarygodną i traktuje ją jako ważny dowód w procesie spadkowym.
Mam doświadczenie w realizacji podobnych zleceń. Jestem wpisany na listę biegłych sądowych z zakresu wyceny nieruchomości przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zapewnię Ci obiektywną, rzetelną i niezależną ocenę wartości domu lub mieszkania, opartą na faktycznych dowodach rynkowych. Dzięki naszej współpracy unikniesz sporów z pozostałymi spadkobiercami i nieprzyjemności ze strony Urzędu Skarbowego. Chcesz poznać wartość nieruchomości w Warszawie i okolicach? Napisz do mnie, zadzwoń lub wypełnij formularz na stronie internetowej.